نحوه ی منحصر به فرد تولید و فرآوری ماچا دلایل اصلی فواید بی شمار این چای برای سلامتی هستند. مراحل کاشت و فرآوری چای ماچا در واقع سنت هایی هستند که در گذر زمان آزموده شده اند و امروزه کشاورزان ژاپنی به توانایی تولید ماچا با کیفیت دست پیدا کرده اند.

قرار دادن در سایه

مزارع کشت ماچا به طور معمول بین دو تا چهار هفته قبل از برداشت بوسیله ی بامبو و حصیر های بافته شده از برنج پوشانده می شوند. پوشاندن برگ ها باعث می شود تا برگ های چای میزان کلروفیل و آمینو اسید ال تیانین بیشتری را تولید نماید که این مواد نه تنها حس آرامش و تمرکز ذهنی را برای مصرف کنندگان چای به ارمغان می آورند بلکه طعم بهتری نیز به چای می دهند.

دستچین کردن

تنها روشی که در آن کیفیت برگ های برداشت شده را می توان تضمین کرد دستچین نمودن آن هاست اگرچه هزینه ی تولید در این روش افزایش می یابد . برای برداشت چای هیچ دستگاهی نمی تواند با چشم های تیزبین و دستان ظریف کارگران آموزش دیده ای که در مزارع چای مشغول به کار هستند رقابت نماید. در واقع این بهترین راه برای اطمینان یافتن از کیفیت بالای ماچای تولید شده است. مردان و زنان، پیرمردان و جوانان همه با هم در برداشت چای مشارکت می کنند. در بعضی از مناطق ژاپن به دانش آموزان هفته اول ماهی می مرخصی داده می شود تا در برداشت بهاری چای مشارکت نمایند.

بخار دهی ملایم

در طول 24 اولیه پس از برداشت، برگ های چای با آب تصفیه شده ( آب عاری از مواد مضر مانند کلر، آهن و …) به ملایمت بخار دهی می شوند تا از پوسیده شدن آن ها جلوگیری به عمل آید. بخار دهی باعث می شود تا این برگ ها رنگ روشن و مواد مغذی مفید برای سلامتی را در خود حفظ نمایند. این کار معمولا در کارخانه ای به نام “آراچا” در نزدیکی مزارع کشاورزی انجام  می شود. در این مرحله برگ ها طعمی مانند اسفناج پیدا می کنند.

خشک کردن تدریجی

برگ های چای بخار داده شده ابتدا با خشک کن های هوایی تا حدی خشک می شوند و سپس در مدت 20 دقیقه به طور کامل خشک می شوند. در انتهای فرآیند آراچا برگ ها مانند چیزی که در تصویر دیده می شود می گردند. از اینجا به بعد برگ ها بسته بندی شده و در مخازن سرد کننده نگه داری می شوند تا از طعم و رنگ آن ها قبل از این که به کارخانجات تنچا برای فرآوری نهایی فرستاده شوند حفاظت شود.

جدا کردن ساقه ها و رگبرگ ها

قبل از این که برگ های چای آراچا با آسیاب سنگی به پودر بسیار ریز ماچا تبدیل شوند ساقه ها و رگبرگ های آن جدا می شود تا اطمینان حاصل شود تنها قسمت شیرین مرکزی از هر برگ باقی می ماند. این برگ ها حالا تنچا نامیده می شوند. صد سال پیش این فرآیند به وسیله دست انجام می شد. امروزه تولید کننده ها از محفظه های پر از هوا و همزن ها  برای این کار استفاده می کنند.

آسیاب کردن با سنگ

برگ هایی که در سایه رشد کرده اند و با دقت دستچین شده اند و به آرامی بخار داده شده اند و ساقه های آن ها جدا شده اند در نهایت در بین دو سنگ بزرگ که از جنس گرانیت خالص می باشند به آرامی آسیاب می شوند. برای تولید هر یک اونس ماچا با درجه ی تشریفاتی بالا حدود یک ساعت زمان لازم است.

مطالب مرتبط

[pt_view id=”80d002dhxm”]