فواید زیادی در داشتن وزن مناسب مخصوصا برای زنان وجود دارد.مطالعات زیادی برای کمک به مردم در کاهش وزن از طریق نوشیدن چای سبز انجام شده است و چای سبزماچا در این مطالعات به عنوان عامل کمک کننده برای کاهش وزن شناخته شده است.
چای سبز ماچا به کاهش وزن کمک می کند و همچنین در مقایسه با سایر انواع چای سبز از ارزش غذایی بالاتری برخوردار است.تحقیقات نشان می دهد که یک لیوان از این چای حداقل معادل 10 لیوان چای سبز معمولی ارزش غذایی دارد.اکثر کسانی که از چای سبز ماچا استفاده می کنند،از خود گیاه استفاده می کنند و اغلب فقط برگ ها را دم نمی کنند.مصرف این گونه این چای در افزایش سوخت وساز و همچنین کمک به کاهش وزن که از عوامل اصلی در سلامت هستند تاثیر بسیار موثرتری دارد.
در اینجا به برخی از فواید نوشیدن چای سبز رژیمی به عنوان بخشی از رژیم غذایی که به کاهش وزن، مخصوصا در زنان کمک می کند اشاره می کنیم:

1. متابولیسم چای سبز ماچا:

طبق تحقیقاتی که بر روی چای سبز ماچا انجام گرفته است،این چای به افزایش سرعت سوخت وساز در بدن کمک می کند.افزایش سرعت سوخت و ساز در بدن باعث مصرف کالری بیشتری در مقایسه با شرایط عادی می شود.بنابراین،بدن چربی بیشتری را در خود ذخیره نمی کند و این باعث می شود تا فرد وزن بیشتری را بدست نیاورد بلکه وزنش کاهش یابد.

2. گرمازایی

طبق تحقیقی که در حدود 25 سال پیش در سوییس انجام گرفته است رژیم دارای چای ماچا یکی از بهترین رژیم ها برای کاهش وزن در مقایسه با سایر روش هاست.این تحقیق نشان می داد که تفاوت زیادی در نحوه ی سوخت وساز بدن وجود داشت و به تبعه آن افراد دارای اضافه وزن که در تحقیق شرکت داشتند کالری های بیشتری را سوزاندند.این فرآیند افزایش سوخت و ساز که به آن گرمازایی نیز می گویند با دادن قابلیت چربی سوزی بیشتر به بدن این توانایی را می دهد که بدن بسیار قدرت مند شود.

3. وزنتان را سریعتر کاهش دهید

برای اینکه فرد پرانرژی شود مصرف چای سبز ماچا در مقایسه با سایر چای های سبز بسیار آسانتر و مناسبتر است.در مقایسه با سایر نوشیدنی ها نظیر قهوه،چون میزان متوسط کالری و چربی آن ها نسبت به چای سبز بیشتر است برای بهره بردن از کافئین ،بهتراست تا از این چای استفاده کنیم.

4. ترکیب غذایی برنده

به عنوان فردی که تصمیم به کاهش وزن دارد،استفاده از چای سبز ماچا در کنار نظارت بر نوع غذایی که مصرف می کنید بسیار ضروری است. استفاده از چای سبز ارگانیک ماچا درحین انجام برنامه کاهش وزن بسیار مهم است تا مطمئن شوید که نتایج مثبتی بدست خواهید آورد.

5. گرسنگی‌تان را کنترل کنید

در حال حاضر تحقیقی در مورد تاثیر اپی گالوکاتچین گالات(ای جی سی جی) که یکی از آنتی اکسیدان هایی است که در چای ماچا پیدا می شود، در دست اقدام است.استفاده از اپی گالوکاتچین گالات در درمان چاقی اثرات خوبی از خود نشان داده است.این تحقیق نشان داده است که اپی گالوکاتچین گالات در کاهش وزن و همچنین در کاهش چربی در حیواناتی نظیر موش که در تحقیق استفاده شده بودند کمک کرده است.اگرچه هیچ روشی دارای قدرت جادویی در کاهش وزن نمی باشد ولی استفاده از چای ماچا وقتی با یک شیوه سالم زندگی همراه باشد در کاهش وزن سودمند است.

6. خنثی کردن اثر رژیم غذایی پر چربی

چای سبزی که چای ماچا از آن بدست می آید با اثرات منفی حاصل از اضافه وزن مقابله می کند.چای سبز ماچا دارای مقادیر زیادی از پلی فنول ها و کاتچین ها مانند ای جی سی جی هست که در زمان داشتن یک رژیم غذایی پرچربی از بیماری های قلبی جلوگیری می کند.

7. سوزاننده کالری

در راستای کمک به فرد در کاهش وزن،چای ماچا به عنوان یک افزایش دهنده انرژی عمل می کند و این باعث می شود که فردی که تمایل به کاهش وزن دارد مواد غذایی مصرف نکند.خصوصیات طبیعی که در چای ماچا وجود دارد باعث می شود تا با افزایش انرژی فرد تا 24% استقامت فیز یکی او زیادتر شود.استفاده از این چای حتی به ایجاد تحمل در انجام یک ماراتن نیز کمک می کند و وفرد فقط با مصرف این چای می تواند به تمرین خود ادامه دهد.این چای در حین سوزاندن چربی به بدن استرس وارد نمی کند بلکه این اطمینان را حاصل می کند که چربی با سرعتی مناسب سوزانده می شود و احتیاجات انرژی بدن را تامین می کند.

8. کمک به آرامش و داشتن روحیه خوب

استفاده از چای سبز ماچا باعث آرام شدن بدن و تمایل به مصرف غذای کمتر در هر وعده می شود.چای سبز به عنوان عامل خوبی برای کاهش مصرف غذا شناخته می شود.انرژی حاصله از مصرف این چای باعث می شود تا فرد در تمام طول روز قوی بماند و همچنین میزان انرژی که فرد برای کل روز احتیاج دارد را ارتقا می بخشد.

9. افزایش سوخت وساز

تعدادی از مطالعات نشان می دهد که استفاده از چای سبز ماچا باعث می شود تا نحوه سوختن چربی در بدن بهبود یابد و بدین گونه بدن با سرعت بیشتری ارتقا می یابد.کسی که سوخت و سازش بیشتر می شود تعداد کالری هایی که می سوزاند افزایش می یابد و این کمک می کند تا به هدف کاهش وزن برسد.
به طور کلی چای سبز ماچا یکی از ایمن ترین راهها برای کمک به مردم مخصوصا زنان برای کاهش وزن و همچنین داشتن یک زندگی سالم است.سوابق استفاده از این نوع چای به خودی خود گویای فواید آن است وکسانی که از این چای استفاده کرده اند معمولا آن را به دیگران پیشنهاد می دهند. به جای استفاده از راه های غیر طبیعی دیگر برای کاهش وزن، مردم می توانند استفاده از این چای را به عنوان روشی مناسب تر بشناسند.متاسفانه تکنولوژی های امروزه از مواد شیمیایی فراوانی به جای راههای طبیعی در کاهش وزن استفاده می کنند.این چای که در دسترس عموم است به عنوان شیوه ای عالی برای کاهش وزن و تناسب اندام برای هر زنی است.

منابع

Brown WJ, Williams L, Ford JH, Ball K, Dobson AJ. Identifying the energy gap: magnitude and determinants of 5-year weight gain in midage women. Obes Res 2005;13:1431–41.
Rains, TM, Agarwal S, Maki KC, “Antiobesity effects of green tea catechins; a mechanistic review” J or Nutr Biochem 22(2011):1-7
Bandele, OJ, Osheroff, N. Epigallocatechin gallate, a major constituent of green tea, poisons human type II topoisomerases”.Chem Res Toxicol 21 (4): 936–43, April 2008.