ماچا

ماچا؛ اکسیر سلامتی

نوشیدن برگ!

ماچا تنها يك نوع از خانواده چای هاي سبز است که با پودر کردن برگ های گياه “كامليا سينن سيس” بدست می آید. فواید ماچا برای سلامتی خارج از محدوده ی تصور است. چون این پودر به صورت کامل در آب حل می شود، در واقع با مصرف ماچا، کل برگ را مصرف می کنید.

در نتیجه با مصرف این چای شما به فواید بسیاری دست پیدا می کنید که در اینجا به برخی از موارد آن اشاره می کنیم:

  • سرشار از آنتی اکسیدان ها
  • سوزاندن چربی و افزایش متابولیسم
  • سم زدایی از بدن به صورت طبیعی
  • کمک به بدن برای مبارزه با بیماری ها
  • افزایش انرژی بدن به دلیل وجود اسید آمینه ی ال تیانین و کافئین (مناسب برای زمان قبل از رفتن به سرکار یا باشگاه!)
  • آرامش بخش ذهن و آرام کننده جسم
  • دارای ارزش غذایی ده برابر چای سبز معمولی

 

سرشار از آنتی اکسیدان ها

میزان آنتی اکسیدان در واحد گرم موجود در چای سبز ماچا بیشتر از هر نوع سبزی یا میوه دیگری است. ای جی سی جی (اپی گالو کاتچین گالات) نوعی از آنتی اکسیدان است که در چای ماچا به وفور یافت می شود که متعلق به دسته ی کاتچین ها می باشد. کاتچین ها از تشکیل رادیکال های آزاد در بدن جلوگیری می کنند و بدین وسیله از سلول ها و ملکول ها در مقابل بیماری ها محافظت می نمایند و در نتیجه باعث سلامت شما می شود.

واحدی که برای سنجش میزان آنتی اکسیدان موجود در غذاها استفاده می شود ORAC ( ظرفیت جذب رادیکال های اکسیژن) نامیده می شود هرچه میزان ORAC برای یک ماده غذایی بیشتر باشد میزان آنتی اکسیدان های موجود در آن بیشتر است.

چای سبز ماچا با دارا بودن  1384 واحد ORAC بیشترین میزان آنتی اکسیدان را داراست. زغال اخته با دارا بودن 253 واحد ORAC دومین جایگاه را در میان غذاها از نظر میزان آنتی اکسیدان داراست که قابل مقایسه با ماچا نمی باشد. این بدان معنی است که ماچا در مقایسه با دومین ماده غذایی سرشار از آنتی اکسیدان 5.5 برابر بیشتر آنتی اکسیدان دارد.

همچنین اسفناج که ملوان زبل سال ها قصد بزرگنمایی و به شهرت رساندن آن را داشت فقط 26 واحد  ORAC آنتی اکسیدان داراست.

افزایش دهنده ی سطح انرژی بدن

پودر ماچا دارای مقادیر زیادی ال تیانین می باشد. ال تیانین به حفظ آرامش بدن کمک می کند. در بین تمامی غذاها می توان گفت که ال تیانین به طور ویژه در ماچا وجود دارد.

همچنین میزان کافئین موجود در چای ماچا تقریبا نصف مقدار کافئین موجود در قهوه می باشد (34 میلی گرم در مقابل 60 میلی گرم). البته نباید اعداد شما را گمراه کنند. تفاوت اصلی در نحوه جذب کافئین در بدن می باشد.

ترکیب استثنایی کافئین و ال تیانین باعث می شود تا برخلاف زمانی که شما قهوه یا غذاهای حاوی شکر مصرف می کنید، انرژی به طور یکنواخت در بدن شما آزاد شود. این بدان معنی است که چای ماچا انرژی بدن شما را به مدت 4 الی 6 ساعت به طور یکنواخت  و بدون هیچ گونه عوارضی تامین می کند.

نوشیدنی مناسب برای قبل از تمرین

ماچا جریان ثابتی از انرژی را در بدن شما برقرار می کند. همچنین میزان کالری و شکر موجود در چای ماچا صفر می باشد ولی سرشار از مواد معدنی، ویتامین ها، فیبرها و پروتئین ها می باشد بنابراین این چای، نوشیدنی عالی برای زمان قبل از تمرین می باشد.