پزشکی, ماچا

ماچا در مقابل دیابت

ماچا به عنوان گونه ای از چای سبز پودر شده، بهبود آسیب های کلیوی و کبدی را در موش هایی که به دیابت نوع دو مبتلا بودند را سرعت می بخشد.

چکیده

ماچا گونه ای از چای سبز است که به وسیله ی آسیاب کردن در آسیاب های سنگی بدست می آید و درمراسمات سنتی چای و در غذاهای ژاپنی به طور گسترده استفاده می شود. ماچا از نظر برخی عناصر غذایی و همچنین اپی گالوکاتچین 3 گالات از چای های سبز دیگر غنی تر است. در مطالعه پیشین ما مشخص شد که اپی گالوکاتچین گالات موش ها را از آسیب های کلیوی ناشی از نفروپاتی کلیوی محافظت می کند. در این مطالعه ما اثرات جلوگیری کننده ماچا( با استفاده از مقدار های50، 100 و یا 200 میلی گرم/ کیلوگرم/ روز)  در پیشرفت آسیب های کبدی و کلیوی دردیابت نوع دو را در موش های OLETF  بررسی کردیم. موش های OLETF به مدت 16 هفته از ماچا استفاده می کردند و ما پارامترهای بیوشیمیایی را در سرم، کبد، کلیه ها و و سطح فرآورده های عمده ی محصولات انتهایی متابولیسم پیشرفته ی گلوکز (AGEs)، N(6)-(carboxylmethyl)lysine (CML) و (CEL) N(6)-(carboxylethyl)lysine،گیرنده هایی برای  AGE (RAGE) و پروتئین های پیوند دهنده ی عنصر تنظیم کننده ی استرول به وسیله ماچا (SREBPs)-1 و(SREBPs) -2را تعیین کردیم. سطوح کلی پروتئین سرم به وسیله ماچا بسیار افزایش یافتند در حالی که میزان آلبومین سرم و پروتئین گلیکوزیله شده، گلوکز کلیوی  و سطح تری گلسیرید به میزان کم تغییر یافتند یا اصلا تغییر نیافته بودند. اگرچه درمان با ماچا میزان گلوکز، تری گلیسیرید و کلسترول کل در سرم و کبد، سطح AGEکلیوی و میزان مواد فعال تیوباربیتوریک اسید را تا حد زیادی پایین آورد. به علاوه استفاده از چای ماچا میزان CML کلیوی ، CELT و RAGE را کاهش داد و میزان SREBP-2 expression کبدی را افزایش داد ولی SREBP-1 را تغییری نداد. این نتایج نشان می دهد که ماچا بدن را از آسیب های کبدی و کلیوی با جلوگیری از انباشت AGE ، کاهش گلوکز کبدی، تری گلیسیرید و میزان کلسترول کل و فعالیت آنتی اکسیدان های آن ها محافظت می کند.

Matcha, a powdered green tea, ameliorates the progression of renal and hepatic damage in type 2 diabetic OLETF rats.

 

Yamabe N1, Kang KS, Hur JM, Yokozawa T.

2009 Aug, 12

Abstract

Matcha, a powdered green tea produced by grinding with a stone mill, has been popularly used in the traditional tea ceremony and foods in Japan. Matcha is well known to be richer in some nutritional elements and epigallocatechin 3-O-gallate than other green teas. In our previous study, epigallocatechin 3-O-gallate exhibited protective effects against renal damage in a rat model of diabetic nephropathy. In the present study, we investigated the preventive effects of Matcha (50, 100, or 200 mg/kg/day) on the progression of hepatic and renal damage in type 2 diabetic Otsuka Long-Evans Tokushima Fatty (OLETF) rats. OLETF rats were orally administered Matcha for 16 weeks, and we assessed biochemical parameters in the serum, liver, and kidney and expression levels of major products of advanced glycation end products (AGEs), N(6)-(carboxylmethyl)lysine (CML) and N(6)-(carboxylethyl)lysine (CEL), receptor for AGE (RAGE), and sterol regulatory element binding proteins (SREBPs)-1 and -2. Serum total protein levels were significantly increased by Matcha administration, whereas the serum albumin and glycosylated protein levels as well as the renal glucose and triglyceride levels were only slightly or not at all affected. However, Matcha treatment significantly lowered the glucose, triglyceride, and total cholesterol levels in the serum and liver, renal AGE levels, and the serum thiobarbituric acid-reactive substances levels. In addition, Matcha supplementation resulted in decreases in the renal CML, CEL, and RAGE expressions as well as an increase in hepatic SREBP-2 expression, but not that of SREBP-1. These results suggest that Matcha protects against hepatic and renal damage through the suppression of renal AGE accumulation, by decreases in hepatic glucose, triglyceride, and total cholesterol levels, and by its antioxidant activities.

 

Reference

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19735169

 

چای سبز و کنترل دیابت

نوشته شده توسط آنا شفر

بازبینی پزشکی توسط پگی پلچر،MS،RD،LD،CDE در تاریخ 29 فوریه 2016

چای سبز و دیابت

براساس آمارهای انجمن دیابت آمریکا تقریبا ده درصد مردم در ایالات متحده دیابت دارند.

زمانی که شما دیابت دارید تمام زندگیتان را صرف نگه داشتن قند خون در حد نرمال می کنید تا سالم بمانید و در حالی که بسیاری از مردم بایستی از دارو و تزریق انسولین به طور روزمره استفاده نمایند شواهدی وجود دارد که نوشیدن چای سبز می تواند در مدیریت دیابت موثر باشد.

برخی از تحقیقات نشان داده اند که مصرف چای سبز به طور بالقوه روشی برای کنترل دیابت است و حتی حساسیت در برابر انسولین را نیز افزایش می دهد. اگرچه مکانیسم عمل آن کاملا روشن نیست اما عقیده بر این است که کاتچین موجود در چای سبز-که همچنین مسئول خواص ضد سرطانی و فواید این چای برای سلامتی قلبی نیز هست- دلیل اصلی این اثر است.

دیابت چگونه عمل می کند؟

زمانی که شما غذا و کربوهیدرات مصرف می کنید این مواد به شکر تبدیل می شوند. در مقابل پانکراس انسولین آزاد می کند که به سلول ها در جذب گلوکزی که به عنوان سوخت استفاده می شود کمک می کند. زمانی که شما دیابت دارید این فرآیند با مشکل روبه رو می شود. افرادی که دارای دیابت نوع دو هستند سلول هایی دارند که نسبت به انسولین واکنشی نشان نمی دهند که به این سلول ها، سلول های مقاوم در برابر انسولین می گویند. این موضوع و این حقیقت که پانکراس اغلب از تولید میزان کافی از انسولین باز می ماند کنترل قند خون آن ها را مشکل می کند.

دیابت نوع یک بیماری خود ایمنی است؛ سلول های پانکراس که انسولین تولید می کنند مورد حمله قرار می گیرند و به وسیله ی سیستم ایمنی کشته می شوند و دیگر انسولین تولید نمی کنند

بیشتر تحقیقات که در زمینه اثرات چای سبز بر روی دیابت صورت گرفته است بر روی دیابت نوع دوتمرکز دارند زیرا دیابت نوع دو رایج تر است و بین 90 تا 95 درصد از مردم در ایالات متحده به این نوع از دیابت مبتلا هستند.

چای سبز و جلوگیری از دیابت

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد که چای سبز می تواند از خطر پیشرفت دیابت بکاهد. بنابر تحقیقی که در ژاپن صورت گرفته است مردمی که روزانه شش فنجان یا بیشتر از چای سبز را مصرف می کنند 33 درصد نسبت به کسانی که یک بار در هفته چای سبز مصرف می کنند احتمال ابتلای کمتری به دیابت نوع دو دارند.

مطالعه دیگر نشان داد که مردمی که به طور پیوسته به مدت ده سال چای سبز می نوشند دارای دور کمر باریک تر بودند و میزان چربی آن ها نیز کمتر بود و این امر نشان می داد که چای می تواند در کاهش خطر چاقی مفرط نقش مهمی ایفا کند.

چای سبز و مدیریت دیابت

اما فواید چای سبز فقط در پیشگیری از دیابت محدود نمی شوند. برای افرادی که از قبل دیابت آن ها تشخیص داده شده است چای سبز ممکن است به کنترل میزان قند خون کمک نماید.

بنابر تحقیقات انجام شده، استفاده از چای سبز به کاهش میزان گلوکز ناشتا و سطح A1C کمک می کند و همچنین میزان انسولین ناشتا را کاهش می دهد که این میزان شاخصی از سلامت افرادی دیابتی است. در حالی که تمامی مطالعات این نتایج مثبت را نشان نمی دهند چای سبز نشان داده که  به طرق دیگری نیز برای سلامتی سودمند است.

کالج پسیفیک که در زمینه طب شرقی فعالیت می کند تحقیقاتی انجام داده است که نشان می دهد فعالیت آنتی اکسیدان های پلی فنولی و پلی ساکاریدی دلیل  اصلی این فواید هستند. این آنتی اکسیدان ها دارای اثرات ضد سرطانی، کاهش دهنده ی کلسترول و تنظیم کننده ی فشار خون هستند.

استفاده حداکثری از فواید چای سبز

اگر شما دیابت دارید و می خواهید از فواید چای سبز بهره مند شوید از استفاده از افزودنی هایی که میزان گلوکز خون را تغییر می دهند به همراه چای سبز خودداری کنید. استفاده از چای سبز به تنهایی به جای رقیق کردن آن با شیر یا استفاده از شکر برای شیرین کردن آن بهترین کار است.

استفاده از چای های کیسه ای خوب است ولی اگر شما می خواهید از یک چای با طعم بهتر و تازه تر استفاده کنید می توانید از خرید آنلاین چای سنتی و فروشگاههای مخصوص استفاده نمایید ماچا یک چای سبز پودر شده است که به طور سنتی در مراسمات تشریفاتی چای چینی مورد استفاده قرار می گرفته است.این چای را می توان به سادگی با یک کاسه کوچک و یک همزن بامبو آماده اگرچه  از یک قاشق یا همزن سیمی نیز می توان برای آماده کردن این چای استفاده کرد. به دلیل این که چای تهیه شده از ماچا غلظت بیشتری نسبت به چای کیسه ای دارد شما با استفاده از این چای از فواید بیشتری بهره مند می شوید.

Green Tea and Diabetes Management

 

Medically reviewed by Peggy Pletcher, MS, RD, LD, CDE on February 29, 2016 — Written by Anna Schaefer

green tea and diabetes

Nearly 10 percent of people in the United States have diabetes, according to the American Diabetes Foundation.

When you have diabetes, life becomes all about regulating your blood sugar to stay healthy. And while many must turn to medication and insulin injections, there is evidence to suggest that drinking green tea could make diabetes management easier.

Several studies have pointed to green tea as a potentially effective method of controlling diabetes, and even improving insulin sensitivity. Just how it works isn’t completely clear, but it’s believed catechins within the tea — also responsible for its anticancer and heart health benefits — may be responsible.

How Diabetes Works

When you eat foods with carbohydrates, they are digested into sugar. In response, the pancreas releases insulin to help cells absorb glucose to be used as fuel. However, when you have diabetes, the process is hindered.

People with type 2 diabetes have cells that are desensitized to insulin, which is known as insulin resistance. This, and the fact that the pancreas often stops releasing enough insulin, makes their blood sugar levels difficult to control.

Type 1 diabetes is an autoimmune disease; the cells of the pancreas that produce insulin are attacked and killed by the body’s immune system, and simply do not produce insulin at all.

Most studies on the effects of green tea in people with diabetes have focused on type 2 diabetes, as it is more common, accounting for 90 to 95 percent of the diabetes seen in the United States.

Green Tea and Diabetes Prevention

There are indications that green tea can reduce the risk of developing diabetes. According to one study in Japan, people who drank six or more cups of green tea daily were 33 percent less likely to develop type 2 diabetes than people who drank just one cup per week.

Another study found that people who drank green tea consistently for a period of 10 years had smaller waist circumferences and lower body fat levels, showing that the tea may play a role in reducing obesity risk.

Green Tea and Diabetes Management

But tea’s benefits don’t stop at prevention. For people already diagnosed with diabetes, green tea may be able to help manage blood sugar levels.

According to a comprehensive review, green tea consumption is associated with decreased fasting glucose levels and A1C levels, as well as reduced fasting insulin levels, which are a measurement of diabetes health. While not all studies have shown these positive results, green tea has still been shown to be beneficial in other ways.

The Pacific College of Oriental Medicine suggests that the antioxidant activity of polyphenols and polysaccharides are to credit for these benefits. These same antioxidants are credited with anticancer, cholesterol lowering, and blood pressure management benefits.

Making the Most of Green Tea

If you have diabetes and want to reap the potential benefits of green tea, steer clear of additions that can cause blood glucose changes. It’s best to drink the mild-tasting tea plain, instead of diluting it with milk or sweetening it with sugar.

Teabags are just fine (loose leaf is best), but if you want to enjoy a fresher, green flavor, you can buy traditional matcha green tea online and in specialty shops. Matcha is a green tea powder, traditionally used in Chinese tea ceremonies. It is prepared with a small bowl and bamboo whisk, though a spoon or wire whisk can work in a pinch. Because the tea is more concentrated in a matcha powder, you may reap additional benefits over bagged green tea.

Reference:

 • Anderson, R., & Polansky, M. (2002, November). Tea enhances insulin activity. Journal of Agricultural Food Chemistry, 50(24), 7182-6
  nlm.nih.gov/pubmed/12428980
 • Green tea lowers the blood sugar level. (2014, August)
  edu/news/blog/2014/08/01/green-tea-lowers-blood-sugar-level
 • Kim, H., & Kim, J. (2013, June). The effects of green tea on obesity and type 2 diabetes. Diabetes and Metabolism Journal, 37(3), 173-175
  nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3689013/
 • Lin, J. K., Liang, Y. C., & Lin-Shiau, S. Y. (1999, September). Cancer chemoprevention by tea polyphenols through mitotic signal transduction blockade. Biochemical Pharmacology, 58(6), 911-915
  nlm.nih.gov/pubmed/10509743
 • Liu, K., Zhou, R., Wang, B., Chen, K., Shi, L., Zhu, J. D., & Mi, M. T. (2013, August). Effect of green tea on glucose control and insulin sensitivity: a meta-analysis of 17 randomized controlled trials. American Journal of Clinical Nutrition, 98(2), 340-8
  nlm.nih.gov/pubmed/23803878
 • Nagao, T., Komine, Y., Soga, S., Meguro, S., Hase, T., Tanaka, Y., & Tokimitsu, I. (2005, January). Ingestion of a tea rich in catechins leads to a reduction in body fat and malondialdehyde-modified LDL in men. American Journal of Clinical Nutrition, 81(1), 122-129
  nlm.nih.gov/pubmed/15640470
 • Park, J., Bae, J., Im, S., & Song, D. (2014, March). Green tea and type 2 diabetes. Integrative Medicine Research, 3(1), 4-10. Retrieved form
  com/science/article/pii/S221342201300098X
 • Statistics about diabetes. (2014, June)
  org/diabetes-basics/statistics/
 • Wu, C. H., Lu, F. H., Chang, C. S., Chang, T. C., Wang, R. H., & Chang, C. J. (2003, September). Relationship among habitual tea consumption, percent body fat, and body fat distribution. Obesity Research, 11(9), 1088-1095
  nlm.nih.gov/pubmed/12972679/
 • Yang, C., Prabhu, S., & Landau, J. (2001). Prevention of carcinogenesis by tea polyphenols. Drug Metabolism Reviews, 33(3-4), 237-53
  nlm.nih.gov/pubmed/11768768

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *